”ოფიციალურმა წარმომადგენლებმა მთხოვეს ჩემი დოკუმენტაცია. მე მსმენია, რომ წარსულში კონკურენციისთვის საჭიროა უარი თქო, მაგრამ [Noor] მთელი სეზონი აწარმოებდა უპრობლემოდ.” – განუცხადა Flowers– ს Runner’s World. ”ეს პირველად იყო, როდესაც მან ამ გზით მიიპყრო ჩემი ყურადღება.”
წაიკითხეთ აგრეთვე  კუნთების მშენებლობისთვის 10 რჩევა ახლა
თავაზიანად იოლანდა მელენდესი
მას შემდეგ, რაც აბუკარამ დაიმკვიდრა გზა Varsity– ის დასაწყისში, Flowers– ს არ სურდა მისი მოშორება. იგი ოფიციალურ პირებს ევედრებოდა, მაგრამ ისინი ბიუჯეტს არ აპირებენ.
”მე ვკითხე ჩინოვნიკებს, შეეძლოთ თუ არა ამის გაშვება, რადგან ეს არავის არ შეუშლის ხელს. ის [ნოორისთვის] რელიგიურია. ის არ აპირებს მისი ამოღებას.” – თქვა ყვავილებმა. “კაცი ლამაზი იყო, მაგრამ ამტკიცებდა, რომ ეს იქნებოდა მისი გაფრთხილება. თუ ის გაიქცეოდა, ის დისკვალიფიკაციას მიიღებდა. ასე რომ, მე გადავწყვიტე მისი გაშვება გავუშვა. მე თვითონ ვატარებდი თავს და დრო ვიპოვნებდი მას. აუხსენი რა მოხდა ”.
აბუკარამ გაიქცა და პიარი დააწესა. როდესაც ის თანაგუნდელებთან შედეგების გადასამოწმებლად წავიდა, მან შენიშნა, რომ მისი სახელი არ იყო ჩამოთვლილი.
დაბნეული, მან თანაგუნდელებს ჰკითხა, რა მოხდა. შოკირებულებმა უთხრეს, რომ ეს ჰიჯაბის გამო მოხდა.
”ვიგრძენი, რომ ნაწლავში მომიწია დარტყმა და გულისრევა ვიგრძენი, როგორსაც ვაპირებდი დაყრა”, – თქვა აბუკარამ. “მე უბრალოდ წავედი და მაშინვე დავურეკე მამაჩემს. ვტირი და ვტირი. ძნელი იყო იმის თქმა, რომ დისკვალიფიკაცია მივიღე.”
ამის შესახებ განცხადება OHSAA– ს მიაწოდა მორბენალი Wold მისი წესებისა და ინციდენტის შესახებ, რომელიც ნაწილობრივ იკითხება:
“ჯვარედინი მორბენალებმა შეიძლება მონაწილეობა მიიღონ შეჯიბრებებში რელიგიური თავსაბურავებით, იმ პირობით, რომ მორბენალმა მიიღო OHSAA- სგან უარი და აიღო იგი რბოლამდე, რადგან ეს არის OHSAA- ს ერთიანი რეგულაციების შეცვლა. ოფიციალური პირი უბრალოდ ახორციელებდა ამას წესით, რადგან უარი არ იყო წარდგენილი. “
საბოლოოდ, ყვავილები თვალყურს ადევნებდნენ შეშფოთებულ აბუკარამს, რომ სიტუაცია აეხსნათ. ყვავილებმა აიღეს პასუხისმგებლობა, რომ არ ჰქონდეთ ფორმა და ასევე აუხსნეს სიტუაცია მის ოჯახს.
”ჩვენ წავედით სახლში და ვნახეთ წესები. არ იყო მიღებული OHSAA- ს გადაწყვეტილება, რომელიც აშკარად კრძალავდა ჰიჯაბს”, – თქვა ყვავილებმა. ”ჩვენ ყველანი იმედგაცრუებულნი ვართ მისი მოქმედების გზით. იმედი მაქვს, რომ არსებობს წესის შეცვლა.”
წაიკითხეთ აგრეთვე  რამდენ კუნთს შეძლებთ რეალურად შეფუთოთ 1 თვეში?
საბოლოოდ აბუკარამ სოციალურ მედიაში წაიყვანა თავისი ბიძაშვილის მეშვეობით, ადგილობრივი აქტივისტი, რომელმაც ფეისბუქზე გამოაქვეყნა აბუკარამის ანგარიში. პოსტმა სწრაფად მიიპყრო ყურადღება და ამ კვირაში აბუკარამის საზოგადოება, გუნდი, ოჯახი და მეგობრები შეიკრიბნენ მის გარშემო..
ყვავილები ასევე დაუყოვნებლივ განაცხადეს უარი თქვას ამ კვირაში, რაც მიენიჭა. მას შემდეგ მორიგი რბოლაზე უნდა ჰქონდეს ფიზიკური დოკუმენტი, რათა აბუკარამ კონკურენცია გაუწიოს.
თუმცა მწვრთნელის აზრით, ეს არასაჭირო ნაბიჯია.
”როგორც ჩანს, ეს უცნაური მფლობელია და თავიდან უნდა იქნას აცილებული”, – თქვა მან. “მე არ უნდა მომიწია უმიზეზოდ მოტოციკლეტის დროს, რომ შეამოწმოს ჩემი მორბენალი შეხვედრაზე. თუ ის აფეთქდება ან სველდება და იშლება, ვერ გაუშვით? უარი თქვან, რატომ მისცეს ეს წესი? რატომ მჭირდება ერთი? “
ამ ყველაფრის საშუალებით, აბუკარამი დადებითად დარჩა და რეგიონალური შეხვედრისკენ ისწრაფვის.
გარშემომყოფების მხარდაჭერით, იგი დარწმუნებულია, რომ ამ კვირის ბოლოს ისევ კარგად იასპარეზებს და იმედოვნებს, რომ ეს ვითარება იწვევს OHSAA– ს წესების ცვლილებას..
”ეს წესი მთლიანად გამორიცხავს მთელს ხალხს, ყველა მუსულმანურ ხალხს, კონკურენციას გაუწიოს კონკურენციას და საველე და ჯვარედინი ქვეყანას,” – თქვა მან. ”იმის თქმა, რომ არ შეგიძლია ჰიჯაბის ტარება, იმას ნიშნავს, რომ ვერ გაიქცე. ჩემი ჰიჯაბი არის ის, ვინც მე ვარ. დარწმუნებული ვარ, რომ ეს იგივეა ყველა გოგოსთვის, რომელიც ჰიჯაბს ატარებს, ამიტომ არ ვფიქრობ იყოს წესი, და ვიმედოვნებთ, რომ ჩვენ შეგვიძლია დიალოგი დავიწყოთ მის შეცვლაზე. “
ამჟამად აბუკარამი მუშაობს ისლამური სამოქალაქო უფლებების ჯგუფთან, რათა ხელი შეუწყოს დიალოგის შექმნას OHSAA- სთან.
მომხდარი ინციდენტის შემდეგ, აბუკარამის ოჯახმა თქვა, რომ OHSAA- სგან არავინ არ მიუღწევია, თუმცა ორგანიზაციამ უარი თქვა, რომ მან ამ კვირის ბოლოს კონკურენცია გაუწიოს რეგიონებში..
განცხადებაში Runner’s World, ორგანიზაციამ განაცხადა, რომ მომავალში განიხილავს წესის შეცვლას.
“რბენის დასრულების შემდეგ, OHSAA დაუკავშირდა სკოლას, რომელმაც შემდეგ წარუდგინა უარის თქმის მოთხოვნა. მოთხოვნა დაუყოვნებლად დამტკიცდა, რაც საშუალებას მისცემს სტუდენტ-სპორტსმენს კონკურენცია გაუწიოს ამ შაბათ-კვირას რეგიონულ შეჯიბრებებში. ეს ხაზს უსვამს ჩვენს მუდმივ მოთხოვნას, რომ ასევე ხელი შეუწყონ განათლების მიღებაში. ჩვენი მწვრთნელები ყველა სპორტული წესით. OHSAA უკვე ეძებს ამ სპეციფიკურ ერთგვაროვან რეგულაციას, რომ მომავალში შეიცვალოს იგი, ისე, რომ რელიგიური თავსაფარი არ მოითხოვდეს უარი თქვას. “
მდებარეობა: Runner’s World US
წაიკითხეთ აგრეთვე  ეს 9 – ნაბიჯი სპეც – ოპერაციების ვარჯიში შენ უფრო მძლავრი, უფრო სწრაფი და გამკაცრდება.