ეს არის დღის ბოლო კლასის პერიოდი. მოსწავლეები დაეყრდნო კუპიურებს და მიტრიალებენ, სადაც აღწერენ თავიანთი ცხოვრების ყველაზე მნიშვნელოვან დღეს: იმ დღეს, როდესაც გახდნენ ფხიზელი.
მარკი მარტინესისთვის ეს თარიღი იყო 2016 წლის 15 ნოემბერი. მანამდე მან გამოიყენა OxyContin, Xanax და თითქმის ყველა სხვა პრეპარატი, რომელსაც შეეძლო დაეჭირა ხელში, თქვა მან. მას სკოლიდან შეჩერდნენ ნარკოტიკების გაყიდვისთვის. ”მე ვიცოდი, რას ვაკეთებდი ცუდი”, – თქვა მან. ”მაგრამ მე არ ვფიქრობ, რომ სხვა გზა იყო.”
ორი წლის წინ, მარტინესის მშობლებმა მას სტაციონარული მკურნალობის ცენტრში გაუგზავნეს და შემდეგ ჩაირიცხნენ იგი ამ უჩვეულო საშუალო სკოლაში, დედოფალ ენში, ან IQA- ს უწყებათაშორისი ცენტრში. 17 წლის მარტინესმა სკოლის შესახებ კურსდამთავრებულისგან შეიტყო და იცოდა, რომ ეს შესაძლოა მისი ბოლო ვარიანტი იყოს. ის თავიდან სკეპტიკურად იყო განწყობილი, მაგრამ მან ერთი რამ მაშინვე იცოდა: “აქ თავს დაცულად ვიგრძნობდი.”
სიეტლის საჯარო სკოლის კამპუსი, რომელიც ცნობილია როგორც გამაჯანსაღებელი სკოლა, განკუთვნილია სტუდენტებისთვის, რომლებსაც სწავლობენ, რომ მართონ ცხოვრების წესის დაცვა, როდესაც ისინი თავიანთ დიპლომებს იღებენ. დაახლოებით 20 სტუდენტი დაესწრება კლასებს მათემატიკის, ენების ხელოვნებისა და ფიზიკური აღზრდის კურსებში, ისინი ასრულებენ სხვა კურსებს ონლაინ რეჟიმში. ისინი რეგულარულად ხვდებიან მრჩეველს და ესწრებიან ყოველდღიური დამხმარე ჯგუფების შეხვედრებს ალკოჰოლური ანონიმური პროგრამების საფუძველზე.
ბოლოდროინდელმა კვლევებმა აჩვენა, რომ გაჯანსაღების სკოლები, რომლებიც ასევე ცნობილია როგორც ფხიზელი სკოლები, ხელს უწყობენ თავიანთ სტუდენტებს ნარკოტიკებისა და კლასებისგან თავის შეკავებაში.
Vanderbilt University– ის ასოცირებული პროფესორის ენდი ფინჩისა და სხვა მკვლევარების მიერ 2017 წელს ჩატარებულმა კვლევამ აჩვენა, რომ სარეაბილიტაციო სკოლებში სტუდენტები მნიშვნელოვნად უფრო მეტნი არიან ვიდრე ამ სკოლებში, რომლებსაც არ ჰქონდათ გამოკითხული, რომ ნარკოტიკები და ალკოჰოლი არ იყო გამოკითხული, პირველად გამოკითხვის შემდეგ. ხოლო საშუალო გამოცხადებული დაუსწრებლობის გამოკვლევისას, 134 სასწავლო სკოლის მოსწავლეებში უფრო დაბალია, ვიდრე სხვა სტუდენტებს.
აღდგენის სკოლები პირველად გაჩნდა 1970-იანი წლების ბოლოს და ახლა დაახლოებით 40 არსებობს მთელ ქვეყანაში, მათ შორისაა მინესოტა, ტეხასი და მასაჩუსეტსი. სავარაუდოდ, უფრო მეტი გაიხსნება, რადგან ოპიოიდური დოზის გადაჭარბება აგრძელებს აწევა, თქვა ფინჩმა, რომელიც აღდგენითი სკოლების ასოციაციის თანადამფუძნებელია. ”მრავალი, მრავალი წლის განმავლობაში მოზრდილთა მოპყრობის უფსკრული შეიქმნა”, – თქვა მან. ”სკოლები ერთ – ერთი პროგრამაა, რომელიც ავსებს ამ უფსკრული.”
ფინჩმა თქვა, რომ გამოჯანმრთელებული სკოლების დაახლოებით 85 პროცენტი საჯაროა ან აქვს სახელმწიფო დაფინანსების წყარო, ხოლო ზოგი კერძო კამპუსია ან სამკურნალო ცენტრების ნაწილი. დაგეგმილია ახალი ფხიზელი სკოლები ნიუ იორკში, დელავერში და ორეგონში, თქვა ფინჩმა.
ნებისმიერი სკოლის დაწყება შეიძლება გართულდეს, მაგრამ აღდგენის სკოლებს სირთულის დამატებითი ფენები აქვთ. მათ უნდა აიყვანონ სტუდენტები, დააწესონ მათთვის სპეციფიკური პოლიტიკა და დააფინანსონ მათთვის საჭირო სერვისები.
დელავარში ადვოკატები და სკოლის ოფიციალური პირები იმედოვნებდნენ, რომ ამ წელს დაიწყეს სახელმწიფო გაჯანსაღების სკოლა, მაგრამ ვერ მიიღეს საჭირო თანხები, თქვა დონ კისტერმა, რომელიც ეხმარება Attack Addiction, ადვოკატირების ჯგუფს, რომელიც მან დააარსა მას შემდეგ, რაც მისი ვაჟი გარდაიცვალა ჰეროინით დოზის გადაჭარბება. კისტერის თქმით, ადგილობრივმა სასკოლო ოლქმა შესთავაზა უზრუნველყოს სივრცე და აღჭურვილობა, მაგრამ არ ჰქონდა სავარაუდო $ 2 მილიონი, რომელიც დასჭირდა პერსონალის ხარჯების დასაფარად.
”რეალური მოთხოვნილება არსებობს”, – თქვა მან. ”დელავერში, მოზარდებში ნამდვილად არ გვაქვს დახმარება.”
ეროვნულ დონეზე, ნარკოტიკების არალეგალური მოხმარება საშუალო და საშუალო სკოლის სტუდენტებს შორის არის რეკორდული. მიუხედავად ამისა, მე -10 მე –10 კლასის მოსწავლეებიდან თითქმის 1 – მა განაცხადა, რომ წინა 30 დღის განმავლობაში არალეგალური ნარკოტიკების გამოყენებას, ქვეყნის მასშტაბით მომავალი მონიტორინგის კვლევის თანახმად..
მარტინეს მსგავსად, დედოფალ ანის უწყებათაშორისი მრავალი სტუდენტი სწორედ იქ მიდის მკურნალობის პროგრამებიდან. მათი თქმით, ისინი ნაკლებად ცდუნებას განიცდიან, ვიდრე ტრადიციულ საშუალო სკოლებში. ”იქ, ხალხი ყოველდღე გთავაზობთ წამლებს”, – თქვა 15 წლის კოლტრეან ფიშერმა, რომელიც გასულ მარტს სკოლაში მოსვლამდე რეგულარულად იყენებდა ჰეროინს, კოკაინს და სხვა უკანონო ნარკოტიკებს..
გაჯანსაღების საშუალო სკოლების წარმატებამ ნაწილობრივ განაპირობა ის, რომ მოსწავლეები არიან ფხიზელი თანატოლების, აგრეთვე მასწავლებლებისა და მრჩეველთა შორის, რომლებიც ყველანაირად უჭერენ მხარს.
”თუ ამ ბავშვებში სხვა ახალგაზრდებთან ერთად არ ჩაერთვებიან, ისინი შანსს არ აყენებენ”, – თქვა სეთ უელჩმა, გაჯანსაღების საკითხებში კონსულტანტმა დედოფალმა დედოფალმა ენმა. ”ეს ხდება მათი ახალი საზოგადოება”.
მაგრამ წასვლა ყოველთვის ადვილი არ არის.
IQA- ს პედაგოგები ამბობენ, რომ მათ მიაჩნიათ, რომ ეს გარემო მნიშვნელოვანი მნიშვნელობა აქვს სტუდენტთა წარმატებას, მაგრამ ზოგჯერ მუშაობა აქ არის რთული. ზოგი სტუდენტი კრედიტზე ჩამორჩება და ყოველთვის არ პასუხობს ავტორიტეტს. ”რაც უფრო მეტს ვურევთ მათ, უფრო მეტს უბიძგებენ”, – თქვა ერთ-ერთმა პედაგოგმა, ფილის კოლეტამ.
ზოგჯერ კლასიკური ნაწარმოები უნდა გამოიყოს, თქვა კოლეტამ. ბოლო სკოლის დღეს, ერთ-ერთმა ახალმა სტუდენტმა იმდენად დაარღვია, რომ მან დღის უმეტესი დღე ტირილით გაატარა, საბანს აკოცა. კოლეტამ ჩახუტება და ისინი დიდხანს გაისეირნეს.
”გონებრივი ჯანმრთელობა და სიფხიზლე პირველ რიგში მოდის”, – თქვა კოლეტამ.
უწყებათაშორისი დედოფალ ენზე, რომელიც 2014 წლის ბოლოს გაიხსნა, არის ალტერნატიული საჯარო სკოლის კამპუსების ქსელის ნაწილი, სახელწოდებით „უწყებათაშორისი აკადემია“, რომელიც ასევე ემსახურება უსახლკაროდ და პატიმრობაში მყოფ ახალგაზრდებს..
თავდაპირველად, კამპუსში წინააღმდეგი იყო დაწყებითი სკოლის მშობლების ჯგუფი, რომლებიც შიშობდნენ, რომ მოსწავლეები მეზობლად იყიდებოდნენ ნარკოტიკებს. მაგრამ მელინდა ლეონარდმა, ყოფილი ვიცე-დირექტორმა, რომელიც სკოლაში დაეხმარა, თქვა, რომ ამ შიშებმა ახლა საშუალება მისცა საზოგადოების მხარდაჭერას.
”კამპუსი ყველაზე ფხიზელი სკოლაა სკოლის უბანში”, – თქვა ლეონარდმა.
სკოლის მოსწავლეები ხელს აწერენ თავდაჯერებულ დაპირებას და ეთანხმებიან ნარკოტიკების შემთხვევით ტესტირებას. ისინი არ გაათავისუფლეს რეპატრიაციისთვის, მაგრამ Welch, დამხმარე მრჩეველი, მუშაობს, რომ მათ მკურნალობა დაუბრუნდნენ, თუ ისინი კვლავ დაიწყებენ აქტიურად გამოყენებას..
სკოლა გახსნის დღიდან 21 სტუდენტმა დაამთავრა. Welch და მასწავლებლები ეხმარებიან სტუდენტებს მომავლის დაგეგმვაში. მაგალითად, მარტინესი ამ კურსს დაამთავრებს და თემის კოლეჯის კურსებს გადიან.
ამასწინათ დილით, ენის ხელოვნების მასწავლებელმა ჰეიდი ლალიმ შეასრულა სიმღერა ჰიტური მუსიკალურიდან “ძვირფასო ევან ჰანსენი” საშუალო სკოლაში მარტოობის და შფოთვის შესახებ. მან სტუდენტებს მოუწოდა დაწერა სიმღერა, მათი აღდგენის თვალსაზრისით.
ერთმა სტუდენტმა დაწერა, “მე მქონდა სუიციდური აზრები და მცდელობები და ამ ლექსებმა გამახსენა ის დრო.” სხვამ დაწერა, “ჩრდილები დამანახე / მე დაკარგული ვარ /, მაგრამ რა ღირს ამ გრძნობის დასრულება”.
Coltrane Fisher- ისთვის, ღირებულება დარტყმა იყო კლდის ფსკერზე. მან მარიხუანის მოწევა 12 წლის ასაკში დაიწყო, შემდეგ კი სხვა წამლებზე გადავიდა. შარშან მან სკოლაში შეჩერდა და ბოლოს არ მოვიდა სახლში. ”არავინ იზრდება ისე, რომ ფიქრობთ, რომ თქვენ გახდებით ნარკომანი”, – თქვა მან. ”ეს უბრალოდ ხდება”.
ფიშერის დედა, ლიზა ლუენგო, ამბობს, რომ არ ესმის რა ხდებოდა. ”ის სწრაფად და ძალიან ღრმად გამოირკვა”, – თქვა თემის კოლეჯის მასწავლებელმა ლუენგომ. მან ფიშერი გაგზავნა იუტაში სარეაბილიტაციო პროგრამაში, სანამ მას აქ ჩარიცხავდა.
ლუენგომ იცის, რომ მისი შვილისთვის სკოლა სწორია, მიუხედავად იმისა, რომ თვლის, რომ ის უფრო სუსტია აკადემიური ვიდრე სხვა სკოლები. ”თუ ის სხვა სკოლაში იყო, ის დაიმსხვრებოდა”, – თქვა მან. ”სკოლა მას მომავალს აძლევს”.
ფიშერი დათანხმდა. ”მე ვერაფერს მიაღწევ ცხოვრებაში, თუ არ ვიყავი ფხიზელი,” თქვა მან, ”და მე არ ვიყო ფხიზელი, რომ არა იმ სკოლისთვის”.